Jesteś tutaj:

Diagnostyka
stomatologiczna Łódź

Prawidłowa diagnoza jest najistotniejszym elementem właściwego leczenia. Bez niej lekarze tylko krążyliby po omacku, nie wiedząc co robić. Nie inaczej jest w stomatologii. Dentyści mogą oczywiście ocenić stan zębów przy użyciu własnego wzroku i doświadczenia, jednak nic nie zastąpi diagnostyki stomatologicznej podczas leczenia dentystycznego. Właśnie dzięki dokładnym badaniom lekarze wiedzą, czego mogą się spodziewać po otwarciu zęba, a w konsekwencji są w stanie dobrze zaplanować właściwe leczenie.

Jakie badania wykonuje się w ramach diagnostyki stomatologicznej?

Ocena stanu uzębienia i wykonanie badań diagnostycznych to pierwszy etap praktycznie każdej wizyty u dentysty. Od diagnozy rozpoczyna się właściwe leczenie zębów bez względu na to, czy przyszliśmy z lekkim, czy mocnym bólem zęba, czy może pragniemy wyleczyć wadę zgryzu lub założyć licówki, by cieszyć się hollywoodzkim uśmiechem. 

Dentyści mają spory wachlarz badań diagnostycznych do wyboru w zależności od sytuacji. Nasz stomatolog może zlecić nam: 

  • rentgen zębów,
  • tomografię komputerową,
  • pantomogram,
  • zdjęcie cefalometryczne. 

RTG punktowe zęba

Najbardziej podstawowym badaniem jest RTG zęba. W centrum S-Dent w Łodzi każdy gabinet dentystyczny jest wyposażony w aparat punktowy RTG. Badanie jest bezbolesne i pacjent nie musi się specjalnie do niego przygotowywać. Podczas wykonywania zdjęcia rentgenowskiego wykorzystywane jest promieniowanie X.

RTG zębów uwidacznia stan zębów oraz ich budowę. Bywa niezbędne do przeprowadzenia leczenia kanałowego, gdyż na zdjęciu RTG widać liczbę kanałów oraz ich kształt. Rentgen zębów przydaje się także podczas diagnostyki stanu zapalnego, chorób miazgi oraz przyzębia. 

Mężczyzna jest strzyżony w salonie.

Tomografia komputerowa zębów

Tomografia komputerowa zębów, szczęki i żuchwy jest bardzo precyzyjną techniką obrazowania wybranych tkanek. Podczas badania tomograf wykonuje serię zdjęć RTG określonego obszaru, a następnie nakłada je na siebie, dzięki czemu uzyskujemy dokładny obraz 3D badanych tkanek. Tomografię komputerową wykorzystuje się podczas leczenia implantologicznego, periodontologicznego, ortodontycznego oraz w chirurgii szczękowej. Może być także przydatna w endodoncji (leczenie kanałowe).

Badanie CT pozwala na uzyskanie bardzo szczegółowych informacji o stanie zębów i gęstości kości. Umożliwia także wykonanie precyzyjnych pomiarów w miejscu zabiegu oraz poznać dokładne wymiary kości. W S-Dent Łódź posiadamy osobny gabinet rentgenodiagnostyki wyposażony w tomograf firmy Carestream C8100. Dzięki badaniom tomograficznym jesteśmy w stanie szczegółowo zdiagnozować i zaplanować proces leczenia stomatologicznego. Samo badanie dla pacjenta jest bezbolesne, nieinwazyjne i nie wymaga specjalnego przygotowywania się.

RTG pantomograficzne

Pantomogram polega na prześwietleniu szczęki i żuchwy przy użyciu promieniowania jonizującego. Uwidacznia struktury niewidoczne gołym okiem. Na zdjęciu pantomograficznym widać wszystkie zęby pacjenta, również te zatrzymane, szczękę, żuchwę, stawy szczękowo-żuchwowe, zatoki przynosowe oraz fragment podniebienia twardego. Dzięki panoramie zębów lekarz może zobaczyć się między innymi: 

  • kierunek wyrzynania się zębów,
  • stopień zaawansowania próchnicy,
  • przebieg kanałów zębowych i efekty leczenia kanałowego,
  • zmiany zapalne i nowotworowe,
  • torbiele i ziarniniaki,
  • nieprawidłowości w budowie kostnej jamy ustnej. 

Pantomogram pozwala na uzyskanie wielu informacji i obecnie staje się jednym z najbardziej podstawowych badań diagnostycznych w stomatologii. Niektórzy dentyści zalecają jego kontrolne wykonanie regularnie, co dwa lata. Samo badanie jest krótkie i bezbolesne.

Kobieta w hełmie z przyczepioną do niego maszyną w Chirurgii stomatologicznej Łódź.

Zdjęcie cefalometryczne

Zdjęcie cefalometryczne szczególnie często wykorzystuje się w ortodoncji. To podstawowe badanie diagnostyczne pozwalające na zaplanowanie leczenia ortodontycznego. Wykonuje się je także w trakcie terapii, by ocenić postęp leczenia. Cefalometria umożliwia przeprowadzenie dokładnych pomiarów, które są niezbędne do przygotowania aparatu ortodontycznego. Poza tym wykorzystuje się je również w diagnostyce stomatologiczno-laryngologicznej, protetyce oraz chirurgii rekonstrukcyjnej. 

Podczas cefalometrii wykonuje się zdjęcie czaszki w pozycji bocznej, na którym bardzo dobrze widać zgryz pacjenta, wszystkie kości, tkanki miękkie i twarde twarzy oraz podniebienie twarde i zatoki przynosowe. 

Badania RTG zębów w Łodzi - jaki jest koszt?

Warto pamiętać, że badania diagnostyczne stanowią klucz i punkt wyjścia do skutecznego leczenia stomatologicznego. Dają pewność diagnozy oraz pozwalają się upewnić, że zabieg został przeprowadzony prawidłowo. Dzięki nim zmniejsza się ryzyko powikłań czy konieczności powtarzania procedur. Rentgeny zębów warto potraktować po prostu jako jeden z etapów leczenia stomatologicznego. Ile kosztują poszczególne badania? Informacje na ten temat można znaleźć na naszej stronie internetowej: Cennik diagnostyka stomatologiczna Łódż.