Jesteś tutaj:

Leczenie
kanałowe Łódź

Bardzo wielu pacjentów udaje się do dentysty, gdy nie może już wytrzymać bólu zęba. Najpierw często go bagatelizuje, twierdzi, że minie, wystarczą tabletki przeciwbólowe i będzie dobrze. Niestety tak nie jest, a ból zęba jest objawem, którego nie należy lekceważyć. Często świadczy on o zaawansowanej próchnicy, która skutkuje martwicą miazgi. Wówczas jedynym ratunkiem dla zęba jest leczenie kanałowe, które najlepiej wykonać u sprawdzonego dentysty w S-Dent Łódź.

Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Leczenie endodontyczne, potocznie zwane kanałowym, jest owiane nienajlepszą sławą wśród pacjentów stomatologicznych. Jednak zupełnie niepotrzebnie! Zabieg ten polega na usunięciu martwej lub zainfekowanej przez próchnicę miazgi z komory i kanałów zębowych. Następnie wnętrze zęba jest dokładnie oczyszczane i dezynfekowane, by w końcu korzenie zębowe zostały szczelnie wypełnione. Po przeprowadzeniu zabiegu endodontycznego dentysta odbudowuje koronę zęba lub zakłada koronę protetyczną, gdy odbudowa kompozytem jest niemożliwa ze względu na rozległe zniszczenia naturalnej tkanki zębowej. Ze względu na charakter leczenia kanałowego, zalecamy wybrać się do sprawdzonego endodonty. W Łodzi warto odwiedzić nasze centrum S-Dent Medicover.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Leczenie endodontyczne składa się z kilku etapów. Pierwszym oczywiście jest diagnostyka. Gdy wybieramy się do dentysty z bólem zęba, leczenie kanałowe nie zawsze jest potrzebne. Lekarz w pierwszej kolejności ocenia stan zęba, wykonuje zdjęcia rentgenowskie, by zobaczyć, jak rozległa jest próchnica. Na ich podstawie może ocenić, czy miazga została zainfekowana, a także ewentualny stopień zaawansowania zapalenia miazgi. Ponadto na zdjęciu widać ilość oraz kształt kanałów zębowych. Informacje te są niezbędne podczas leczenia endodontycznego.

Po ocenie stanu zęba, stomatolog-endodonta rozpoczyna procedurę leczenia. W pierwszej kolejności otwiera ząb i usuwa zmiany próchnicowe oraz wprowadza środek powodujący kontrolowaną martwicę miazgi (jeśli jeszcze do niej nie doszło). Po około 7-14 pacjent wraca do gabinetu na ciąg dalszy leczenia. Jeśli doszło już do martwicy miazgi, etap ten jest zbędny. Możliwe jest także usunięcie wciąż żywej miazgi przy odpowiednim znieczuleniu. Jednak w przypadku poważnego stanu zapalnego, wcześniejsze zatrucie miazgi bywa niezbędne. 

Gdy miazga została usunięta, dentysta opracowuje kanały zębowe. Dokładnie je przepłukuje środkiem dezynfekującym (zwykle na bazie chloru), by usunąć resztki chorej tkanki zębowej oraz oczyścić je z bakterii. Po tym etapie nadchodzi czas na wypełnienie kanałów zębowych. Wypełnienie musi być szczelne, by ochronić je przed powtórnym atakiem drobnoustrojów. Z tego powodu często wykonuje się zdjęcie rentgenowskie, by ocenić szczelność i dokładność wypełnienia po zakończonym zabiegu lub w jego trakcie. 

Ostatnim etapem jest odbudowa korony zębowej. W większości przypadków można to zrobić wykorzystując kompozyt. Czasami jednak zniszczenia naturalnej tkanki są tak rozlegle, że konieczne jest założenie korony protetycznej. 

Leczenie kanałowe pod mikroskopem w Łodzi - czy warto?

Leczenie kanałowe można wykonać pod mikroskopem. W centrum S-Dent Łódź wykorzystujemy mikroskopy firmy Global, wyposażone w najnowszej generacji systemy światłowodowe. Dzięki temu zabiegi są niezwykle dokładne i precyzyjne. 

W niektórych przypadkach, gdy kanały są bardzo wąskie i zakrzywione, mikroskop jest wręcz niezbędny. Poza tym jest wykorzystywany zawsze, gdy do wnętrza zęba dostało się ciało obce, np. kawałek kości, lub doszło do poważnego urazu mechanicznego zęba. 

Na endodoncję mikroskopową warto się zdecydować, gdyż znacznie przewyższa jakością tradycyjne leczenie kanałowe. Duże powiększenie, jakie zapewnia mikroskop, pozwala na wykrycie nawet niewielkich ubytków. Poza tym wykorzystanie mikroskopu pozwala na przeprowadzenie zabiegu w przypadkach, kiedy tradycyjne leczenie nie byłoby możliwe. Dodatkowym atutem endodoncji mikroskopowej jest możliwe skrócenie czasu leczenia. 

Ile kosztuje leczenie kanałowe w Łodzi?

Leczenie kanałowe nie należy do najtańszych procedur, jednak dla wielu zębów to ostatnia deska ratunku przed ekstrakcją, czyli usunięciem. Na koszt leczenia w dużej mierze wpływa ilość kanałów zębowych, które należy oczyścić i wypełnić. Zęby przednie posiadają jeden kanał, natomiast zęby przedtrzonowe jeden lub dwa, a zęby trzonowe mogą mieć nawet do 4 kanałów. 

Warto pamiętać, że endodoncja mikroskopowa jest droższa niż tradycyjna, natomiast znacząco zmniejszamy w ten sposób ryzyko powikłań i zwiększamy precyzję leczenia. 

Ponadto w przypadku powtórnego leczenia kanałowego, które czasami jest potrzebne, cena zabiegu rośnie w porównaniu z pierwotnym. Orientacyjne ceny zabiegów endodontycznych w centrum S-Dent można sprawdzić na naszej stronie internetowej: Cennik leczenie kanałowe Łódź.