Jesteś tutaj:

Stomatologia
zachowawcza Łódź

Wielu pacjentów z uporem unika wizyt u stomatologa i do gabinetu trafia, gdy nie są w stanie wytrzymać bólu zęba. Niestety wówczas sytuacja często jest poważna i konieczne jest kosztowne leczenie kanałowe, a nawet ekstrakcja zęba. Na szczęście można tego uniknąć dzięki regularnym wizytom u dentysty. Systematyczne przeglądy stomatologiczne pozwalają na szybkie wykrycie próchnicy i innych problemów zdrowotnych zębów i jamy ustnej. Warto zatem znaleźć dobrego dentystę w mieście Łódź i odwiedzać go przynajmniej dwa razy w roku na wizycie kontrolnej. 

Stomatologia zachowawcza - czym się zajmuje?

Stomatologia zachowawcza, zwana też ogólną, to najbardziej podstawowy dział stomatologii. Skupia się na profilaktyce chorób zębów i ich leczeniu – zazwyczaj usuwaniu zmian próchnicowych. Zabiegi z zakresu stomatologii ogólnej wzmacniają strukturę zębów. Stają się one bardziej odporne na działanie kwasów oraz bakterii bytujących w jamie ustnej. Dzięki regularnym zabiegom w gabinecie dentystycznym zachowamy zęby w dobrej kondycji, będą zdrowe i silne. W dodatku stomatologia ogólna dba także o estetykę naszego uśmiechu. 

Podstawowym warunkiem, by działania w ramach stomatologii zachowawczej były skuteczne, są systematyczne wizyty u dentysty (przynajmniej dwa razy w roku). Poza tym pacjent powinien dbać o prawidłową higienę. Myć zęby dwa razy dziennie przez 3 minuty, stosować nić dentystyczną oraz płyny do higieny jamy ustnej. 

Jakie zabiegi są wykonywane w ramach stomatologii zachowawczej?

Stomatolog ogólny zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem zębów. Do działań profilaktycznych należą: 

 • przegląd stomatologiczny, podczas którego lekarz dokładnie ocenia stan uzębienia oraz błony śluzowej, a także zadaje pytania związane ze stanem zdrowia pacjenta;
 • instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej;
 • zabiegi usuwające płytkę bakteryjną i kamień nazębny oraz wzmacniające strukturę zębów, tzw. higienizacja stomatologiczna (mogą być wykonywane również przez higienistki):
  • skaling,
  • piaskowanie,
  • fluoryzacja. 

W gabinecie stomatologa ogólnego także wyleczymy zęby. Jednak przed terapią należy zdiagnozować problem. Dlatego lekarz może zlecić nam podstawowe badania, np. zdjęcie RTG chorego zęba lub pantomogram, na którym widać stan wszystkich zębów w jamie ustnej. Zdjęcie to warto wykonywać co dwa lata. Poza tym dentyści mogą wykorzystać mikroskop, kamerę wewnątrzustną oraz laser diagnostyczny, dzięki którym wykrywanie ubytków próchnicowych jest znacznie skuteczniejsze. 

Po diagnozie dentysta może opracować plan leczenia i przystąpić do działania. Dentysta ogólny zajmuje się m.in.: 

 • leczeniem próchnicy, a gdy ta dotrze do miazgi, może także wykonać zabieg endodontyczny (leczenie kanałowe);
 • odbudową korony zębowej;
 • leczeniem nadwrażliwości zębów;
 • wypełnieniem ubytków;
 • krwawiącymi dziąsłami;
 • pourazowym leczeniem zębów stałych.

Wybielanie zębów Łódź

U stomatologa zachowawczego (ogólnego) można również poddać się zabiegowi wybielania uśmiechu. W S-Dent Łódź oferujemy dwa rodzaje tej procedury – wybielanie gabinetowe, które wykonuje dentysta, z reguły na jednej wizycie. Używa do tego specjalnej lampy Rembrandt, która zapewnia szybki efekt białych zębów.

Pacjent może się również zdecydować na wybielanie nakładkowe, tzw. metodą domową. W takiej sytuacji otrzymuje się dedykowane nakładki, na które nakłada się specjalny preparat wybielający. Zwykle pacjenci zakładają je na noc. Wybielanie tą metodą trwa dłużej, natomiast umożliwia ona lepsze kontrolowanie i stopniowanie efektów. 

Kobieta ogląda swoje odbicie w lustrze Cennika w gabinecie dentystycznym.

Kiedy powinniśmy udać się do dentysty?

Wizyty u stomatologa powinny na stałe zawitać w naszym kalendarzu. Dwa przeglądy stomatologiczne w ciągu roku, połączone z higienizacją, są optymalne dla zdrowia naszych zębów. Płytka bakteryjna oraz kamień nazębny nie zdąży się nagromadzić w stopniu zagrażającym kondycji zębów. W dodatku lekarz wykryje pierwsze zmiany próchnicowe i je usunie, zanim staną się zaawansowane. 

Nie wszyscy jednak korzystają z regularnych wizyt kontrolnych u dentysty. Nie czują takiej potrzeby i nie chcą tego robić. Jeśli jednak zauważą niepokojące zmiany w jamie ustnej lub poczują ból zęba, nie powinny dłużej zwlekać. Ignorowanie bólu z myślą, że samo przejdzie, nie jest skutecznie. Oczywiście bardzo możliwe, że po pewnym czasie przestaniemy czuć ból, jednak nie oznacza to, że z naszym zębem jest wszystko w porządku. Ostatecznie i tak wylądujemy na fotelu dentystycznym, a wówczas pełne leczenie może być kosztowne. 

Jakie są ceny u stomatologa ogólnego w Łodzi?

W Łodzi znajdziemy wielu stomatologów, a ceny w gabinetach mogą się znacznie różnić w zależności od lokalizacji czy prestiżu kliniki. Nie każdy jednak oferuje jakościową opiekę dentystyczną i indywidualne podejście do każdego przypadku. W S-Dent Łódź zapewniamy swoim pacjentom profesjonalną obsługę, dokładne wykonanie i konkurencyjne stawki. Zapraszamy do zapoznania się z naszym orientacyjnym cennikiem: Leczenie zębów Łódź ceny.