Jesteś tutaj:

Stomatologia
dziecięca Łódź

O zęby powinno zacząć się dbać już w dzieciństwie, pozwoli to na uniknięcie poważniejszych problemów z uzębieniem w dorosłym życiu. Oczywiście najpierw to rodzice są odpowiedzialni za zdrowie ząbków swoich dzieci. Właśnie na nich spoczywa obowiązek nauczenia pociech dobrych nawyków związanych z pielęgnacją i higieną jamy ustnej. Również rodzice powinni nauczyć dzieci, że dentysty nie należy się bać. Dlatego warto zacząć od wizyty adaptacyjnej u dobrego stomatologa dziecięcego w centrum S-Dent Łódź.

Czym jest pedodoncja?

Ze względu na znaczące różnice między jamą ustną i zębami dorosłych a dzieci, wyodrębniono stomatologię dziecięcą, zwaną także pedodoncją. Zajmuje się ona ząbkowaniem, profilaktyką próchnicy, wad zgryzu, chorobami błony śluzowej i leczeniem zębów mlecznych oraz niedojrzałych stałych zębów u dzieci. Pedodonci (czyli stomatolodzy dziecięcy) uczą się także odpowiedniego podejścia do małych pacjentów, tak, by wizyta w gabinecie dentystycznym była dla maluchów czymś przyjemnym, a nie strasznym. 

Jakie zabiegi dentystyczne wykonuje się u małych pacjentów?

W stomatologii dziecięcej duży nacisk kładzie się na profilaktykę, gdyż zadbanie o zęby w dzieciństwie skutkuje mniejszymi problemami zdrowotnymi jamy ustnej w przyszłości. W trosce o zęby swoich dzieci warto wybrać doświadczonego pedodontę, a takiego znajdziecie w naszym centrum stomatologicznym S-Dent Łódź. Podstawowymi zabiegami profilaktycznymi wykonywanymi u dzieci są: 

  • Lakierowanie zębów mlecznych – polega na pokrywaniu dziecięcych ząbków lakierem dostarczającym tkance zębowej odpowiedniej ilości fluoru, który wzmacnia szkliwo. Zabieg należy systematycznie powtarzać, ponieważ preparat działa kilkanaście godzin. Lakierowanie jest całkowicie bezpieczne, gdyż fluor uwalnia się bezpośrednio do tkanki zębowej i nie wpływa na inne części organizmu. 
  • Lakowanie zębów czyli uzupełnianie naturalnych zagłębień obecnych na zębach żujących (zarówno mlecznych, jak i stałych). Celem lakowania jest zapobiegnięcie rozwoju próchnicy i powinno się go wykonać krótko po wyrżnięciu się zęba, zanim zostanie on zainfekowany przez próchnicotwórcze bakterie. 
  • Fluoryzacja zębów mlecznych – polega na umieszczaniu w jamie ustnej dziecka specjalnych preparatów z fluorem – najczęściej w formie pianki bądź żelu. Mały pacjent powinien je trzymać w ustach przez kilka minut, a następnie powstrzymać się od jedzenia i picia przez ok. 2 godziny. Fluoryzacja wzmacnia zęby dziecka i zabezpiecza je przed działaniem szkodliwych bakterii. 
Dziecko przechodzi badanie stomatologiczne w łódzkim gabinecie stomatologicznym specjalizującym się w stomatologii dziecięcej.

Leczenie próchnicy zębów mlecznych

Same zabiegi profilaktyczne często nie są wystarczające. Dzieci często zaniedbują higienę jamy ustnej, myją ząbki niedokładnie, a w dodatku spożywają dużo produktów negatywnie wpływających na kondycję zębów. W konsekwencji może dochodzić do rozwoju próchnicy. Wówczas niezbędne jest leczenie zębów dzieci. Procedura leczenia próchnicy jest podobna w przypadku młodszych i starszych osób. Jednak małym pacjentom częściej podawane jest znieczulenie. 

Dentysta oczyszcza ubytek próchnicowy, boruje ząb, zakłada podkład na dno ubytku, izolujący miazgę od plomby, i wypełnia ubytek potocznie zwaną plombą (czyli po prostu wypełnieniem). Dzieci często mogą wybrać sobie kolor wypełnienia, decydując pomiędzy kilkunastoma odcieniami. Dorosłym zakłada się wypełnienie barwą zbliżone do naturalnych zębów. 

Pomijając zabiegi profilaktyczne oraz leczenie zębów mlecznych w ramach pedodoncji, można zapisać dziecko na wizytę adaptacyjną.

Dlaczego wizyta adaptacyjna jest ważna?

Obecnie zaleca się, by dziecko pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia odwiedziło gabinet dentystyczny podczas wizyty adaptacyjnej. Jej celem jest oswojenie dziecka z gabinetem stomatologicznym. Maluszek przyzwyczaja się do działań lekarza w jamie ustnej. Buduje się zaufanie między lekarzem a małym pacjentem. Dentysta opowiada dziecku o prawidłowej higienie jamy ustnej, zachęca do czyszczenia ząbków oraz wykonuje pierwsze, proste zabiegi profilaktyczne oraz ocenia stan zębów dziecka. Edukuje również rodziców, jak powinni dbać o zęby swojej pociechy. Dobrze, jeśli dziecko odwiedzi gabinet dentystyczny przynajmniej kilka razy, zanim niezbędne będzie leczenie jego ząbków. 

Dzięki wizytom adaptacyjnym dziecko czuje się bezpieczniej na fotelu dentystycznym, gdy nadchodzi czas leczenia zębów mlecznych. Gabinet nie wydaje mu się strasznym, przerażającym miejscem, a wizyta u dentysty karą za złe zachowanie. Pamiętajmy, że dziecko, które nie będzie bało się dentysty, wyrośnie na dorosłego, któremu ten lęk będzie nieznany. W dodatku regularne wizyty u pedodonty pozwolą na szybkie wykrycie ewentualnych ubytków, dzięki czemu leczenie będzie mniej inwazyjne. 

Jaki jest koszt leczenia zębów dzieci w Łodzi?

Na leczeniu dziecięcych zębów nie warto oszczędzać, gdyż zaniedbania z dzieciństwa mogą mieć ogromny wpływ na stan zębów w dorosłym życiu. Warto również wypracowywać u dziecka zdrowe nawyki, zarówno dotyczące prawidłowej higieny jamy ustnej, jak również regularnych przeglądów stomatologicznych. Takie dziecko wyrośnie na zdrowego dorosłego i będzie miało piękny uśmiech. 

Orientacyjne ceny zabiegów z zakresu pedodoncji w S-Dent Łódź można znaleźć na naszej stronie internetowej: Cennik stomatologia dziecięca Łódź.