Jesteś tutaj:

Higienizacja
i profilaktyka Łódź

Świadomość pacjentów związana z higieną jamy ustnej znacznie się zwiększyła w ostatnim czasie. Zdajemy sobie sprawę, jak istotne jest codzienne mycie zębów, korzystanie z nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej. Niestety domowe zabiegi często są niewystarczające i na naszych zębach odkłada się szkodliwa płytka bakteryjna oraz kamień nazębny. Można temu zaradzić w gabinecie stomatologicznym. Podczas higienizacji specjalista dokładnie oczyści nasze zęby, co pozytywnie wpłynie na ich kondycję. W S-Dent Łódź nasz zespół dobrze zadba o zdrowie zębów pacjentów.

Dlaczego profilaktyka stomatologiczna jest ważna?

Dla wielu zabiegi profilaktyczne i regularne wizyty u dentysty wydają się zbędne. Przecież wystarczy dokładnie myć zęby każdego dnia i wszystko będzie w porządku. Nic bardziej mylnego. Oczywiście dokładne szczotkowanie zębów jest ważne, jednak niewystarczające. Mimo dbania o higienę jamy ustnej na zębach odkłada się płytka i kamień nazębny, które negatywnie wpływają na zdrowie jamy ustnej. Przyczyniają się chociażby do rozwoju próchnicy, która nieleczona może skutkować utratą zęba. Zaniedbywanie zdrowia zębów może skończyć się długim, bolesnym i kosztownym leczeniem, któremu można było zapobiec. Regularne wizyty kontrolne pozwalają na wykrycie problemów zdrowotnych, zanim sytuacja stanie się poważna. Natomiast zabiegi profilaktyczne, np. higienizacja jamy ustnej, poprawia stan i kondycję zębów, minimalizując ryzyko rozwoju próchnicy.

Na czym polega higienizacja zębów?

Higienizacja zębów jest podstawowym zabiegiem profilaktycznym wykonywanym w gabinetach dentystycznych. Podczas zabiegu lekarz lub higienistka dokładnie oczyszcza zęby pacjenta, usuwa nagromadzoną płytkę bakteryjną oraz kamień nazębny, a także nieestetyczne przebarwienia i osady powstałe np. w wyniku picia kawy lub palenia papierosów. 

Pełną higienizację warto wykonywać dwa razy w roku. Zabieg jest uzupełnieniem domowej pielęgnacji zębów, gdyż codzienne mycie zębów nie zapobiegnie odkładaniu się płytki i kamienia nazębnego. Jednak poddając się regularnym zabiegom higienizacji nie należy zaniedbywać prawidłowej higieny jamy ustnej w domu.

Kobieta omawia cennik z inną kobietą na fotelu dentystycznym.

Jakie są etapy higienizacji zębów?

Higienizacja zębów jest zabiegiem wieloetapowym. Pacjenci mogą zdecydować się na poszczególne etapy lub na pełen pakiet oczyszczania zębów. Nasi specjaliści w S-Dent Łódź po ocenie stanu uzębienia chętnie podpowiedzą, jakie zabiegi najlepiej przeprowadzić u danego pacjenta. 

Pełna higienizacja zębów składa się z następujących zabiegów: 

  • skaling zębów, 
  • piaskowanie zębów,
  • fluoryzacja zębów. 
Diagram ilustrujący etapy Higienizacji i profilaktyki w Łodzi.

Skaling zębów Łódź

Skaling zębów polega na usunięciu kamienia nazębnego nagromadzonego na powierzchni zębów (głównie w okolicy dziąseł) i w przestrzeniach międzyzębowych. Skaling można przeprowadzić na koronach zębowych (skaling naddziąsłowy) oraz korzeniach zębowych (skaling poddziąsłowy). Zabiegu nie powinno się wykonywać u pacjentów z rozrusznikiem serca, pourazowym odklejaniem siatkówki oka i w pewnych wypadkach u kobiet w ciąży. Coraz częściej stosuje się tzw. skaling ultradźwiękowy.

Piaskowanie zębów Łódź

Piaskowanie zębów polega na mechanicznym usunięciu płytki nazębnej oraz przebarwień i osadów powierzchniowych. W tym celu wykorzystuje się piaskarkę, z której pod ciśnieniem wydobywa się strumień wody, powietrza i piasku stomatologicznego. Mieszanina ta skutecznie usuwa płytkę nazębną oraz przebarwienia, nie uszkadzając przy tym szkliwa. U pacjentów z owrzodzeniami i ranami w jamie ustnej, chorych np. na astmę lub pylicę lub uczulonych na sodę, nie wykonuje się tego zabiegu. 

Po piaskowaniu można przeprowadzić polerowanie, w trakcie którego specjalista wygładza powierzchnię zębów. Skutkiem zabiegu jest ograniczenie odkładania się różnych nalotów na koronach zębowych i zminimalizowanie ryzyka próchnicy. 

Fluoryzacja zębów Łódź

Na koniec wykonuje się fluoryzację zębów. Lekarz lub higienistka nakłada na zęby środek z wysokim stężeniem fluoru. Pierwiastek wbudowuje się w szkliwo zębów, w efekcie czego są one wzmocnione, odporniejsze na atak próchnicotwórczych bakterii i nadwrażliwość szyjek zębowych. O tym, czy zabieg fluoryzacji jest potrzebny, decyduje specjalista, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. 

Młoda dziewczyna leczona stomatologicznie w klinice stomatologii dziecięcej w Łodzi.

Jaka jest cena zabiegów higienizacji w Łodzi?

Zabiegi profilaktyczne są zdecydowanie tańsze niż leczenie zębów, dlatego nie warto z nich rezygnować, by zaoszczędzić. Większość gabinetów w swoim cenniku uwzględnia koszt każdego etapu higienizacji osobno oraz cenę pełnej higienizacji, która zwykle wychodzi nieco taniej. Czasami koszt poszczególnych zabiegów dzieli się na jeden i dwa łuki zębowe. Chcąc wykonać wszystkie zabiegi higienizacyjne, powinniśmy przygotować się na koszt kilkuset złotych. 

W S-Dent Łódź mamy dwa pakiety higienizacji. Pakiet pierwszy składa się ze skalingu i piaskowania, w drugim dodatkowo jest fluoryzacja. Pod względem finansowym pakiet drugi wypada najkorzystniej. Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem – Higienizacja Łódź ceny.